Visa endast rubriker

Vilda västern i Hästriket

För fem veckor sedan fick Emelie Svedberg nog. Hon ville inreda sitt hem i westernstuk, men hittade inga butiker med de föremål hon sökte. Nu öppnar Emelie Svedberg själv westernbutik hemma i Möckleryd Norregård.

Till midsommarhelgen slås portarna till Lucky Li's Westernstore upp.
– Det finns inga bra ställen här i närheten som säljer westernprylar, menar Emelie Svedberg och konstaterar att det mesta måste beställas på nätet och i många fall skeppas ända från USA.
Det har gått snabbt från idé till verklighet. Under de senaste fem veckorna har sambon Andreas Norell haft i uppgift att bygga om ett av uthusen på gården till butik. Lämpligt nog har han egen byggfirma och har därmed kunnat bistå henne med i stort sett allt.



Paret har många projekt på gång just nu. Förutom butiksbygget renoverar de även huset, som de köpte förra hösten. Därtill tar Emelie Svedberg emot djur för omplacering och har för tillfället både en katt och en hund hos sig utöver sina egna djur.
Emelie Svedberg älskar westernlivsstilen, som hon beskriver som lugn, härlig och harmonisk.
– Jag älskar även inredningsstilen, berättar hon och syftar på alla detaljer i trä, som exempelvis bjälkar i taket och liknande.



Nu när butiken öppnar blir hon återförsäljare åt ett företag i Landskrona, som tidigare haft en westernbutik, men som nu endast har försäljning på nätet. De senaste veckorna har gått åt till att beställa hem varor och se över alla detaljer, som måste vara utredda för att kunna öppna eget.
– Jag har haft mycket nytta av Andreas kunnande, säger Emelie Svedberg och syftar på sambons erfarenhet av att vara egen företagare.



Den gångna helgen var det uppackning och prissättning av varor som gällde. Härnäst är det dags att dela ut flyers inför öppnandet av butiken. Hon hoppas på att väcka nyfikenhet hos både westernintresserade och andra i omgivningen.
– Häromkring finns många westernintresserade, menar Emelie Svedberg. Det borde åtminstone finnas något intresse, det kallas ju hästriket.
Planen är att i framtiden också ha turridning och eventuellt en nätbutik.
– Jag kommer att lägga ner hela min själ i butiken, konstaterar Emelie Svedberg glatt.