Visa endast rubriker

Utan spelrättigheter ingen bemannad mack

Attraktiva Hovmantorp agerar nu för att Preemmacken ska leva vidare. Föreningen vädjar i ett brev till spelbolagen att en eventuell ny ägare får behålla spelrättig-heterna.

– Det vore mycket tråkigt om den bemannade bensinstationen här i Hovmantorp skulle försvinna. Det behövs en sådan här på orten, inte bara en spökstation utan bemanning. Det skulle bli sämre service för alla, säger Holger Axbo.

Han drev bensinstation i Hovmantorp i 30 år, från 1969 till 1999. Lokalerna hyrdes av Tage Johansson, som i sin tur drev Köplusten tvärs över gatan.

– Det var jag som tog spelen till macken under min tid där, säger Axbo.

Den ideella föreningen Attraktiva Hovmantorp, med 15 medlemsföreningar, verkar med målet att samhället ska vara attraktivt. Föreningen har nu efter påstötningar från både ortsbor och föreningsfolk engagera sig för macken. I ett brev daterat den 7 februari tillskrevs ATG och Svenska Spel. Spelbolagen meddelade i förra veckan via konkursboets advokat att de dragit in ombudskapet i företaget. I brevet trycker föreningen bland annat på att Hovmantorp förlorar en viktig serviceinrättning och samhällets enda bemannade bensinstation. Utan spelrättigheterna saknas möjligheter att driva rörelsen på rimliga villkor.

– En stängd mack och brist på service och spelmöjligheter får effekter på bilisternas vilja att svänga av från riksväg 25, skriver föreningen.

De trycker också på att andra ortsföretag kan få minskad kundtillströmning om macken förblir stängd. Föreningen har också information om att två företagarfamiljer från orten tillsammans vill driva macken vidare. Dessa borde ges en chans att göra detta genom att de får behålla spelen.

Attraktiva Hovmantorp vädjar därför till ATG och Svenska spel att noga pröva alternativen innan slutligt beslut tas i frågan av-seende spelrättigheterna.