Ons, 2009-10-28 14:46

Med en överklagan till regeringen och miljödepartementet försökte Miens fiskevårdsområde att riva upp beslutet om skyddszon kring sjön Mien.
– Vi fick avslag, men vi försökte i alla fall, säger föreningens ordförande Erik Melander Sjön och Mieån är vattentäktsområde för Karlshamn och ska således skyddas. Länsstyrelserna i Kronoberg och Blekinge beslöt för snart två år sedan att lägga en så kallad tertiär skyddszon runt Mien.
– Det förändrar egentligen ingenting av de föreskrifter och förordningar som redan gäller i dag. Därför menade vi att skyddszonen inte behövs. Gällande lagar är fullt tillräckliga för att uppnå vad den tertiära skyddszonen medför.
Men om ingen skärpning av föreskrifterna har skett i och med skyddszonen varför var föreningen då så angelägen om att riva upp beslutet?
– När skyddszonen blev ett faktum växte en oro här bland befolkningen att 100-meters zonen kan komma att utökas i framtiden. Man är också orolig för att detta skulle kunna innebära utökade och skärpta skyddsföreskrifter i ett kommande skede, säger Erik Melander.
Han menar att det inte finns varken industrier eller stora jordburk runt sjön. De boende runt sjön är rädda om den och därför mycket måna om att skydda både strandzon och vattnet.
– Det har fungerat bra i decennier. Nu är folk rädda att den tertiära skyddszonen är första steget till något mera.
Enligt Erik Melander hade Miens fiskevårdsområde ingen större förhoppning om att få gehör hos miljödepartementet och regeringen. Men försöka duger.
Å andra sidan kan föreningen ändock notera en liten seger. Regeringen har nämligen ändrat på två paragrafer i länsstyrelsernas beslut. Det gäller paragraferna 6 och 17.
Ändringar gäller för primära och sekundära skyddszoner.
Länsstyrelserna hade förbjudit spridning och lagring av gödsel, avloppsslam, ensilagevätska och jämförbara medel inom den primära skyddszonen (de strängaste reglerna). Regeringen luckrar om bestämmelserna så att det krävs tillstånd av den kommunala tillsynsmyndigheten.
När det gäller skogsavverkning närmare än 20 meter från strandkanten skulle enligt länsstyrelserna kommunala tillsynsmyndigheten ge tillstånd. Regeringen menar att skogsvårdslagen gäller och att det räcker att lämna en kopia av anmälan till tillsynsmyndigheten.