Visa endast rubriker

Självgående gräsklippare minskar antalet mördarsniglar i trädgården

Rune Johansson, Växjö, har i år testat en robotklippare på gräsmattan för att se om det minskar antalet mördarsniglar.
– Det ser ut som den har positiv påverkan.

Husqvarna har med hjälp av två studenter från Sveriges lantbruksuniversitet studerat om en automatisk gräsklippare i trädgården minskar antalet mördarsniglar.
- Det har varit betydligt mindre sniglar på tomten i år, en tiondel mindre än vad det brukar. Om det sedan beror på väder och vind eller om det bara är maskinutrustningen som påverkat vill jag låta vara osagt men den har en positiv påverkan, säger Rune Johansson som nu testat klipparen Automower under en hel säsong.
Kan du rekommendera metoden till andra?
- Ja, jag har börjat tro på det. Alla de tio testfamiljer som deltagit i studien säger att det haft en positiv påverkan. Men det är för tidigt att säga att det är statistiskt hundraprocentigt. Därför kommer nu Husqvarna att förlänga sin studie och jag har tackat ja till att delta i den. Men hur det går nästa år beror även på vilken vinter vi får. En vinter med barfrost kan också reducera antalet mördarsniglar har jag läst.
Kortklippt gräs innebär en ogästvänlig miljö för sniglarna och en robotklipparens ständiga närvaro gör att en stor del sniglar klipps sönder, konstateras det i studien. Varmare och torrare väder är också en av orsakerna till att antalet sniglar minskat i de trädgårdar som ingått i studien.