Visa endast rubriker

Söker pengar till planer

Växjö Norra IF vill ha medel för att utöka antalet planer och även anlägga en konstgräsplan vid Åbo IP.

Sedan lång tid tillbaka tränar ungdomslagen på Åbo IP medan seniorerna håller till på gamla Värendsvallen.

– Det blir en splittring i klubben när våra knattar håller till på Åbo och aldrig ser de äldre spelarna. Vår verksamhet bygger på ideella krafter och det blir också svårare att få folk att engagera sig när man inte har bättre sammanhållning i klubben, säger ordföranden i Växjö Norra IF, Ola Landström.

Klubben oroar sig för att när Arenastaden tar planerna vid Värendsvallen i anspråk kommer man att stå utan tillräckliga träningstider åt de 270 spelande medlemmarna i klubben.

– Vi har spelat någon A-lagsmatch uppe på Åbo och planen där håller inte måttet, den är egentligen för smal, säger Peter Brandt som är styrelsemedlem i Växjö Norra IF.

Föreningen har redan blivit av med A-lagets träningsplan och det är svårt att pussla ihop träningstiderna. Förutom Växjö Norras ungdomar tränar Östers ungdomar här och även Växjö rugbyklubb, något som ytterligare försvårar pusslet.

För att förlägga alla Växjö Norras träningar och matcher till Åbo IP hoppas klubben på en konstgräs- och grusplan med belysning för vinterträning, två sjumannaplaner, två elvamannaplaner samt en matchplan. Dessutom tycker man att omklädningsrummen behöver renoveras.