Tors, 2010-03-04 09:30

Om ett par månader går hon i pension. Men turistassistent Birgitha Westerdahl kommer inte att försvinna från sin post bara så där. Hon kommer att efterlämna något som efterlysts av många – en helt ny turistkarta.
Det är åtta år sedan sist. Men nu i april går nya turistkartan i tryck och man behöver inte vara en siare för att förutsäga att den kommer att gå åt.
-Det är många som gillar kartan. Den innehåller så bra uppgifter om all slags service, fritid, turistanläggningar, sevärd- heter, campingplatser, badplatser, bilservice, handel och mycket annat. Den kartan är bra att ha inte bara för turister och besökande utan även för oss kommunbor, säger Birgitha Westerdahl.
Den senaste kartan kom år 2002 och är slutsåld sedan länge. Att tillverka en ny karta har dröjt. Birgitha Westerdahl känner sig skyldig.
-Jo det är mitt fel. För kartan behöver så många detaljer att det krävs mycket tid och arbete för få ihop det. Men nu hoppas jag att jag får se den nya kartan innan jag går i pension.
Just nu korrekturläser hon ännu en gång kartmaterialet. Under vintern har hon tagit sig den tid som hittills alltid saknats.
-Jag vill bli färdig med den och inte lämna jobbet halvgjort. Det mesta om kartan sitter i mitt huvud. Hade jag lämnat över jobbet till någon annan så hade han eller hon fått börja om från början.
Hon går i pension med slutfört jobb efter sammanlagt 40 år i kommunens tjänst.
-Och innan kommunsammanslagningen 1970 hade jag arbetat två år som kanslist för Tingsryds köping, säger Birgitha Westerdahl som varit kommunal turistassistent sedan 1988.
Hon kommer inte att fira på pensionsdagen med tårta.
-Nej, jag har verkligen ingen större längtan till att bli pensionär. Jag har ett alltför roligt jobb!
Faktiskt är hon litet bekymrad för sitt liv som pensionär. Arbetet var ju även hennes hobby. Egentligen har hon ingen annan. Okej, hon och maken Ingolf tillhör husvagnsfolket och de har gjort långa resor genom Europa. Men hon hade gärna haft arbetet kvar.
Hon får testa om intresset för musik, korsord och böcker kan fylla pensionärslivet.