Tis, 2010-03-02 10:30
Det politiska spelet om Tingsryds byskolor i östra kommundelen snurrar på för fullt. Då beslutar sig barn- och utbildningsnämnden att sätta punkt. Det ska bli F4-skolor i öster!
Under ett extra sammanträde tidigt på måndagsmorgon gjorde i alla fall en enig nämnd ett försök att stoppa skolkarusellen.
Med ordföranden Håkan Ohlsson (m) i spetsen beslöt Vlasta Duchon och Kenneth Görtz (båda m), Roger Wisberg (fp), Marie Fransson och Anders Nilsson (båda c), Lena Rundqvist och Gunilla Svensson (båda s) samt Anders Eklund (v) att avvisa ett förslag från centern.
Enhälligt slog nämnden fast att kommunfullmäktiges beslut från den 26 februari 2009 ska stå fast: "Vi ska arbeta efter detta!" Det innebär att samtliga skolor i Linneryd, Rävemåla och Konga ska vara F4-skolor från och med hösten.
– Alla turer kring skolorna har skapat oro. Det har vi hört från rektorerna, lärarna och elevernas föräldrar. Ingen mår bra av detta. Därför har vi gemensamt fattat detta beslut, säger centerns Marie Fransson.
Hon tillägger dock att om Föreningen byskola i Linneryd trots allt skulle få Skolinspektionens tillstånd att få starta en friskola då skulle de få det.
Nämnden ordförande Håkan Ohlsson (m) säger att det är viktigt för elever, lärarna och föräldrar att ärendet kring skolorna inte drivs i långbänk.
– Vi slår vakt om den kommunala skolan! Vi ser det som väsentligt och viktigt att det finns kommunala skolor i småorterna. Skulle vi vänta ett år till med beslut då läcker barn- och utbildningsnämndens ekonomi. Dessutom skulle det dröja för länge innan skolförvaltningen kan börja arbeta med grundskolornas organisation, säger han.
Det var han och hans moderata partivänner som drog i gång senaste turerna om skolorna. Nämligen genom att begära en utredning om en eventuell F6-skola i antingen Linneryd eller Rävemåla. Det svarade centern på genom att begära ett moratorium, det vill säga att skolorna i östra kommundelen skulle få vara orörda ett år till.
Både moderaternas och centerns inlägg om skolorna ska behandlas i kommunstyrelsen.
– Jag hoppas att man där följer barn- och utbildningsnämndens linje, säger Håkan Ohlsson.
Den av honom och moderaterna begärda utredning av en F6-skola i öster visade att det skulle kosta över en miljon kronor mera än F4-skolor.