Lör, 2010-07-24 09:59
Miljö- och byggnämnden får åter igen bakläxa av länsstyrelsen i ett strandskyddsärende.
Ägaren till restaurangen/kaffestugan på Korrö har ansökt om att bygga till ett trädäck på drygt 75 kvadratmeter. På junisammanträdet sa politikerna ja till strandskyddsdispens för åtgärden. Motivet var att det redan fanns byggnader i området.
Men nu har länsstyrelsen bestämt att överpröva ärendet och därmed riva upp kommunens beslut. Orsaken är att trädäcket ligger inom vattenskyddsområde och då är det bara länsstyrelsen som kan ge strandskyddsdispens. I avvaktan på detta förbjuder länsstyrelsen att trädäcket börjar byggas.
- Beslutet togs av en enig nämnd, vi såg det inte som något anmärkningsvärt, säger nämndens ordförande Peter Koch och tillägger:
- Det vore förödande om inte utbyggnaden går igenom.
Länsstyrelsen har som Smålandsposten tidigare berättat ytterligare ett beslut från Tingsryds miljö- och byggnämnd att överpröva. Det handlar om en strandskyddsdispens på fastigheten Mårslycke 1:81.