Mån, 2009-11-30 08:45

Läraren brinner för matte och många jobbar på. Men att vara tyst och sitta still är svårt och några i 7A gör ingenting.
– Ändå är det lugnare än det brukar i klassen. Jag bad alla vara som vanligt idag, men så blev det inte.
Det säger Fredrik Evertsson, mattelärare och klassföreståndare i 7 A. Han har kört hårt med eleverna under hösten, med repetition av sådant de gjort på mellanstadiet.
– Beroende på tidigare skola var de starka och svaga på lite olika saker. Många har svårt med tabeller.
Fredrik Evertsson håller gärna genomgångar på tavlan, den här gången ett lästal med mycket bråkräkning.
– Man vill ju att alla ska förstå. Och vi har jobbat hårt med division och multiplikation, som är jätteviktig för procenträkning.
Daniel Lönnetun går ibland iväg och ger Niclas Nilsson tips om hur han kan göra. Själv får han tillsägelse av Fredrik för att han inte redovisar varje led i uträkningarna.
– Jag har lätt för huvudräkning.
Emelie Wilhelmson och Isabelle Josefsson tycker att lärare ska vara stränga på ett snällt sätt.
– Fredrik är jättebra på att förklara och talar om vad vi ska kunna i åttan och nian.