Mån, 2009-11-30 11:39

Hela backen ned till hembygdsparken är en enda lång kö och ostarna går åt i ett nafs.
Det är något speciellt med julmarknaden i Älghult.
Det är också något speciellt med hela Älghults hembygdsförening. Den har 600 medlemmar och av dem jobbar kring 70 aktivt med olika sysslor. Så kunde man på julmarknaden presentera rykande färska exemplar av den välmatade Älghultskrönikan 2009.
– Kring 35 medlemmar är här idag och många har arbetat med förberedelser i två månader, berättar ordförande Gösta Andersson.
I ett mindre hus är kommersen i full gång. På någon timme töms två frysar med stenugnsbakat bröd. I museet har de hemystade ostarna tagit slut för länge sedan. Men lite ostkaka, senap och marmelad och sillinläggning, allt hemlagat, finns kvar för senkomna. Många passar på att fika och i en stuga är det riktig julstämning. Där läser Elin Fredriksson Jul i Sörgården för sällskap efter sällskap. Johanna Svensson och hennes sambo Andreas Fredriksson bidrar också med förr i tiden-känsla. De kommer med häst och vagn till julmarknaden.
– Vi kör på den gamla järnvägsbanken från Alstermo.