Visa endast rubriker

Miljöbilarna har körts på bensin

Uppvidinge kommun har två bilar som går att köra på etanol, men som körs på bensin trots att det sedan ett år finns en etanolpump i Åseda.
Men nu ska det bli ändring.

Det var vid ett studiebesök av två moderata riksdagsmän, som Lars Gustafsson på Börjes Tankcenter konstaterade att Uppvidinge kommun inte är kund hos företaget, trots att kommunen har ett par multifuelbilar.
Och något annat alternativ än Börjes Tankcenter finns inte i Åseda, för den som vill tanka etanol. Etanolpumpen där är för övrigt den enda i Uppvidinge kommun.
Det visar sig också stämma att Uppvidinge kommun har två bilar av märket Volkswagen Golf, som är multifuelbilar, och därmed kan tankas på antingen etanol eller bensin. De köptes in för 1,5 år sedan.
Men varför de inte tankats på etanol så här långt, trots att pumpen hos Börjes Tankcener funnits sedan oktober i fjol, går det inte att få något riktigt bra svar på. Den slutsats man kan dra efter en stunds rundringning i kommunkontoret är att det helt enkelt inte är någon som tänkt på det hela. Bilarna tankas för övrigt med Preem-kort, och Preem i Åseda har i dag ingen etanolpump. Där är inte heller någon planerad att installeras den närmaste tiden.
Nu ska det dock bli ändring. I går etablerades en kontakt mellan Börjes Tankcenter och Uppvidinge kommuns ekonomichef Anders Svensson.
– Jag skulle tippa att vi kommer att handla för runt 20 000 kronor per år om vi tankar de här bilarna på etanol i fortsättningen, och därmed är summan så låg kan vi skriva ett avtal direkt utan att göra en bränsleupphandling, förklarar Anders Svensson.