Visa endast rubriker

Lärare friad från misstanke om sexofredande

Älmhultsläraren som misstänktes för sexuellt ofredande av elever, kommer inte att bli åtalad.
– Jag har inte kunnat visa något brottsligt uppsåt, säger kammaråklagare Anna-Karin Schultz.

Det var i november förra året som Älmhults kommun beslutade sig för att polisanmäla en lärare som då arbetade på flera skolor i kommunen.
Skolan hade samlat in information och dokumentation som byggde på uppgifter från både lärare och elever.
Det ska ha handlat om att den aktuella läraren fällt yttranden av sexuell karaktär elever under 15 års ålder, samt även skickat pornografiska bilder och filmer med sin mobiltelefon till en av eleverna.
– Mannen hade skickat MMS. Men efter samtal både med eleven och läraren så kan man dra slutsatsen att läraren skickat filmen på skämt, och att eleven och läraren brukade skämta med varandra. Men i det här fallet tyckte eleven att det gick över gränsen och markerade det, säger Anna-Karin Schultz.
Anna-Karin Schultz anser därför att det inte går att bevisa att läraren haft något brottsligt uppsåt med sina gärningar.
– Även om en del elever uppfattat gärningarna som något med sexuell innebörd, är det inget jag kan bevisa, säger hon.
Anna-Karin Schultz uppger därför att hon inte kommer gå vidare med sin utredning till åtal.
– Jag har ju inte kunnat styrka något brott, eller visa något brottsligt uppsåt från läraren. Därför lägger jag ned utredningen.
Hon uppger att läraren hela tiden nekat till anklagelserna om sexuellt ofredande.
– Han förnekar brott, men har medgett att bilderna han skickade med mms till eleven gått över gränsen, och förstår att det är sådant som man inte kan göra i lärarrollen han hade, säger Anna-Karin Schultz.