Tis, 2009-12-01 09:00
Skolinspektionens kritik av Uppvidinge kommun har nu lett till att en ny skolplan ska tas fram. Den ska leda till att fler elever klarar målen.
Men barn- och utbildningsnämndens ordförande Margareta Schlee (m) tror inte att dokument kan ersätta pengar.
När Skolinspektionen presenterade sin rapport om Uppvidinge tidigare i höstas efterlyste man mer styrning. Inspektionen ansåg att skolverksamheten inte tillräckligt väl följer upp resultaten vad gäller lärande, kunskaper och utveckling. Det får konsekvenser för kvalitetsarbetet och minskar möjligheten att vidta lämpliga åtgärder.
- Det finns klara brister i arbetet med utbildningsplaner för eleverna. Det leder till att stödinsatser sätts in för sent, sa utredaren Christina Ridderman, som kunde konstatera att bara 63 procent av eleverna nått målen när de går ut nian.
Den 12:e november beslöt barn- och utbildningsnämnden att kommunens skolplan ska revideras, så att styrningen av skolverksamheten kan bli bättre. Samma ärende hade kommunstyrelsen sedan uppe någon vecka senare, och det ledde till att skolplanen blev en fråga för kommunfullmäktige vid senaste sammanträdet.
- Det kändes som helt onödigt att kommunfullmäktige skulle hantera ett ärende som vi redan hanterat, säger Margareta Schlee, som upplever det som att kommunstyrelsen inte litar på barn- och utbildningsnämnden.
- Det hackas på oss och klagas mycket, suckar hon.
Margareta Schlee är av uppfattningen att det inte bara är styrdokument som ska få fler elever godkända. Det måste också till resurser.
- Vi har haft ett uppdrag som varit överordnat allt annat under flera år: att hålla budgeten. Och det har vi gjort sedan 2003. Men det blir svårt att ha alla elever godkända när resurserna hela tiden minskas och vi får ta emot det ena sparkravet efter det andra.