Lör, 2009-03-28 10:00

Uppdraget är att spara och gneta. Men Tingsryds kultur- och fritidsförvaltning vill inte bara strama åt utan också höja intäkterna.
– Vi vill bygga till och modernisera gymmet i vattenpalatset, säger förvaltningschef Stefan Johansson.
Att lydigt följa kommunledningens sparkrav kan man enligt honom göra i två spår.
– Att strama åt, men också genom att höja intäkterna.
Badavgifterna i Vattenpalatset Kaskad höjs från kommande årsskiftet. Det är det ena. Det andra är förhoppningsvis mera lukrativt.
– Vi vill bygga ut gymmet från nuvarande 40 till 200 kvadratmeter. Dessutom vill vi modernisera gymmets utrustning. Den är 20 år gammal och vi har släpat efter rejält, säger Stefan Johansson.
Nya grejor är redan inköpta för cirka 200000 kronor. Moderna motionscyklar och gåmaskiner väntas om några veckor. Det gamla gymmet ska anpassas till nutid.
– Vi följer trenden och satsar mera på motion och kroppsvård än på att bygga muskler.
En rejäl lokalförstoring ska det också bli. Fastighetsägaren, kommunägda Utvecklings och fastighetsbolaget Tufab, måste byta ventilation. I det här fallet innebär det grävning av stora mått utanför bad- och hotellbyggnaden. Ventilationen är nämligen en stor underjordisk tunnel.
Här vill kultur- och fritidschefen passa på och låta bygga en större lokal för nya gymmet.
– I sammanhanget är vår byggnad ingen stor investering, kanske ett par miljoner kronor.
För den fabriksliknande byggnaden skulle gymmets tak kunna bli en terrass för hotellet i övre våningen. En plats för uteservering med utsikt mot sjön Tiken (det gör inget att det ligger en mack emellan).
– Samtidigt vill vi flytta entrén för badanläggningen nedåt till samma nivå som själva badet. Det skulle ge personalen bättre överblick och badanläggningen skulle bli tryggare för gästerna, säger Stefan Johansson.
Allt detta skulle innebära att det äntligen blir en entré till hotellbyggnadens egentliga framsida, den mot Lokgatan.
– Jag tror att vi med ett modernt gym och en öppnare badanläggning kan öka gästantalet och därmed våra intäkter, säger Stefan Johansson.