Visa endast rubriker

Jard Samuelson gjorde succé!

30-35 år efter toppåren med Bröderna Samuelsons gör Jard Samuelson fortfarande 90 spelningar per år. I lördags gjorde han succé i Åseda.

Jard Samuelson var yngst i syskonkvartetten som bildade orkester och var kända av hela svenska folket på 70-talet. En av bröderna gick bort och orkestern upplöstes. Jard Samuelson har dock fortsatt att turnera, liksom den äldre brodern Kjell. Jard Samuelsons stil är väldigt lik den som orkestern hade, det handlar om andlig musik i dansbandstakt, och en och annan låt har tydliga countryinfluenser. Många sånger på repertoaren har han skrivit själv och i övrigt handlar det om populära läsarsånger, som Pärleporten.
I Brunnskyrkan, bjöd han de 75 närvarande på ett två timmar långt program, där han varvade sången med berättelser från livet och en och annan rolig historia. Publiken skrattade gott, njöt av musiken och applåderade fram ett extranummer.