Ons, 2009-03-25 01:00

– Jo, tack förberedelserna är i full gång. Och jag hoppas att alla som vill delta i år också är i full gång och har börjat träna nu när våren kommer, säger Ulrika Berglund från Väckelsångs IK.
En och annan person kanske saknar inspiration?
– Där har vi ett motmedel. Den 1 april arrangerar vi från Väckelsångs IK en inspirationskväll i Wasaskolan. Då kommer Tobias Karlsson som är före detta Väckelsångsbo, VM-Sprinter -95 och nu tränare för Carolina Klüft. Tobias berättar om sin karriär, elitträning men vikten kommer att läggas vid motionsträning.
Har ni något annat på gång?
– Vi har precis fått klart med Sparbanken Eken som också i år kommer att bjuda alla skolbarn på startavgiften. Dessutom har vi lyckats engagera en känd gästbloggare på vår hemsida www.klubben.se/vackelsangsik.
Och vem är det?
– Det är Malin Öhrn! Hon ska blogga om sitt liv, träning, mat och annat. Vi lägger också ut ett par löpprogram som man kan följa inför loppet. Jubileumsårets succé med Piggelinloppet för de yngsta ska vi fortsätta med.