Mån, 2009-12-14 07:45

De kommunala bolagen Alvesta Elnät och Alvesta Energi är redan pressade ekonomiskt och nu ökar trycket att gå med vinst. De skälen uppger Harald Bergström (kd) för sitt beslut att lämna sina uppdrag i bolagen.
Det ökade vinsttrycket beror på att moderbolaget Alvesta kommunföretag AB ställer krav på koncernbidrag.
Bergström, vice ordförande i Alvesta Energi och ledamot i Alvesta Elnät, anser sig inte kunna ta ansvar för kraven.
- Kraven ställs som en följd av beslut i kommunfullmäktige om kommunens budget för år 2010 och är så orimliga att jag inte längre kan ikläda mig det personliga ansvar det innebär att vara ledamot i bolagens båda styrelser, säger han i sin uppsägning.
I ett pressmeddelande har Bergström synpunkter på bolagens förutsättningar.
”Alltsedan bolagen bildades 1996 har man varken fått eller kunnat använda de i boksluten gjorda avskrivningarna för avbetalning av lån man tagit för miljöinvesteringar som värmeverk och kulvertar för produktion och distribution av värme till våra kunder i Alvesta, Moheda och Vislanda”, skriver han och menar att det inte finns medel när anläggningarna måste ersättas.
Bergström anser att man snarast borde investera i utrustning så att värmeverken blir effektivare och kan tillverka grön elektrisk energi.
- Tyvärr ser jag inte en sån utveckling möjlig inom överskådlig tid om den majoritet som nu styr kommunen fortsätter att pressa bolagen, anser Bergström.