Visa endast rubriker

Förvirrande att köra bil på Växjös handelsområden

Högerregel, väjningsplikt, utfarter, rondeller. Att köra rätt på Samarkand och Handelsplats I11 är inte det lättaste.

- Trafiklösningen vid I11 är en skrivbordsprodukt som ser bra ut på ritningarna men som inte fungerar i verkligheten, säger Benny Johnsson ägare av Ljungkvists Trafikskola.

I måndags inträffade en olycka på parkeringen utanför Samarkand. Det renderade i över 35 läsarkommentarer på smp.se. Någon läsare undrade vilka regler som gäller, andra tillrättavisade om högerregeln medan någon tyckte att situationen var kaotisk. Smålandsposten tog med sig Benny Johnsson, som varit trafikskollärare i 28 år, till Samarkand och Handelsplats I11 för att reda ut begreppen.

Benny Johnsson tycker att utfarterna från butikerna vid I11 mot Markententerivägen är snålt tilltagna.

- De är extremt trånga och nu när det är snö är det extra besvärligt. Det är speciellt svårt att ta sig ut om man ska göra en vänstersväng. Det rimligaste vore om Markententerivägen var enkelriktad med utfart mot Samarkand och infart från kasernområdet, säger Benny Johnsson.

- De som har ritat området har inte gjort det för så stor trafikmängd.

Benny Johnsson oroas över hur trafiklösningen ska se ut när området bakom Media Markt, som kallas Marknadsplats Milo, ska byggas med ännu fler butiker. Han menar att politikerna måste våga fatta beslutet att dra den nya leden genom Bäckaslövsområdet.

- Trafiken måste flyta. Frågan är om de vill att Växjö ska vara en stad i Ljungbys storlek eller om de vågar låta Växjö bli en mindre storstad. Vi behöver ett vägnät som sväljer trafikmängden, säger Benny Johnsson.

Parkeringslösningen vid I11 jämför han med hur det ser ut vid köpcentret Väla i Helsingborg. Där ligger butikerna samlade i mitten med parkeringsplatser runt omkring. Vid Handelsplats I11 och Samarkand är det tvärtom: P-platser i mitten och butikerna utspridda vilket gör att många flyttar bilen från den ena butiken till den andra.

När man lämnar handelsplatsen och kör på Sambandsvägen måste man vara uppmärksam. Vid utfarten från kasernområdet gäller högerregeln men mittemot, vid den som ska ut från Max och OKQ8 har väjningsplikt. I korsningen Sambandsvägen-Markententerivägen gäller högerregeln.

Fortsätter man med bil till Toys R Us, Expert eller Sova ligger där något som ser ut som en cirkulationsplats. Men icke. Där finns inget vägmärke för cirkulationsplats, väjningsplikt och inte heller någon blå påbudsskylt.

- Det är en trafikdelare, byggd som en cirkulationsplats, säger Benny Johnsson. Där gäller högerregeln. Den som kör inne i trafikdelaren måste alltså lämna företräde för dem som kommer från höger, säger Benny Johnsson just som en bilist i en vit skåpbil genar och kör vänster genom trafikdelaren.

Ska man sedan åka mot Ica Maxi går det fint att köra från leksaksaffären, över Hejaregatan. Men för den som ska köra i motsatt riktning blir det stopp: Då är det bara tillåtet att köra höger eller vänster. När man handlat färdigt i butikerna vid Samarkand och ska köra eller backa ut från en p-plats gäller utfartsregeln. Men vid vägarna inom parkeringsområdet gäller högerregeln eftersom det är interna vägar utan namn.

- Men det gäller att vara ödmjuk och inte bara rida på sitt rätt. Om en stackare står där och ska backa ut, låt honom backa. Använd sunt förnuft, det enda du kan råka ut för är att du får ett leende, säger Benny Johnsson.