Visa endast rubriker

Få men entusiastiska åkare i pisten

Det var inte direkt någon trängsel i skidbacken i Högehall i helgen.

– Vi hade nog trott att det skulle komma lite fler men det är ju iallafall fler åkare än funktionärer, säger Gunnar Lindahl, en av funktionärerna.
Som mest har det varit runt 25 personer de dagar skidanläggningen haft öppet senaste veckan. Inte direkt som på anläggningens glansdagar under 80-talet.
– Då hade vi ett par hundra meters kö till liften. Det var annorlunda då, på Stenmarks tid, när man kunde lita på att det fanns snö. Många skaffade skidor till barnen redan innan jul. Nu tror jag att folk i allmänhet inte äger skidor längre utan hyr när de åker till fjällen, fortsätter Gunnar Lindahl.
Även om det är tydligt att pulkaåkarna är överrepresenterade i Högehall så är det några skidåkare som med hjälp av liften tar sig upp gång på gång. De mest långväga kommer ända från Danmark. Familjen Sørenson har hus utanför Rävemåla och kommer till Sverige några gånger om året.
– Vi har massor med snö i Danmark också men det finns inte direkt några backar, säger pappa Mårten Sørenson, som har med sig barnen Josefine, 10 år, och William, 12 år.