Lör, 2009-02-28 09:30

Flera familjer i Rottne med irakiskt ursprung har fått sina bilar vandaliserade.
Nu är de rädda för att de utsatts för en riktad attack för att de är flyktingar.
– Skulle det här vara en tillfällighet? Vi tror inte det och vi är livrädda, säger de.
De har flytt från krigets Irak, från skräcken i Bagdad. Nu bor de i Rottne. För att få lugn och ro, för att få känna sig trygga.
– Vi vill leva i fred. Vi kom till Sverige för att vi hört att det är ett fredligt land, säger Aseel Mohammed Al-Qaraghouli som bara bott i Rottne någon månad med sin man och sina barn.
Grannarna, Raed Al-Salihi och Ibitisam Al-Musawi, har bott här sedan i april förra året med sina fyra barn.
– Det är väldigt lugnt här och människorna i Rottne är jättetrevliga. Skola är också bra. Det har inte varit några bråk eller något sådant och vi har mycket bra kontakt med våra grannar, berättar de.
Därför blev de chockade när de i onsdags morse upptäckte att deras Passat som var parkerad i ett låst garage på Skansvägen utsatts för skadegörelse. Det stod flera andra bilar i garaget men det var bara deras bil som fått tackluckan inslagen.
– Varför? De har inte stulit något. Bara slagit sönder den. Det är ju ingen tjuv, säger Raed Al-Salihi som nu fått tejpa fast luckan.
– De säger att jag måsta byta allting. Jag har bara en trafikförsäkring. Det är så dyrt med en helförsäkring, säger han.
Först trodde de att det bara vad de som drabbats. Men så fick de veta att flera av deras landsmän också fått sina bilar vandaliserade samma natt. Fyra eller fem bilar, alla ägda av irakier.
– Vad gör de nästa gång? Ska de ta sig in i våra lägenheter, bränna ner våra hus?
Raed Al-Salihi och Ibitisam Al-Musawi säger att de är mycket oroliga efter det här och att de haft svårt att sova de senaste nätterna.
– Vi är oroliga för barnen. Om det händer mer saker måste vi flytta för barnens skull.
Ahemad Suliman, som arbetade som gymnasielärare i Bagdad innan han tvingades fly, säger att han hoppas att uppmärksamheten ska leda fram till att de som ligger bakom skadegörelsen avslöjas.
– Jag är inte ute efter att de ska straffas. Jag vill bara prata med dem och förklara att de inte kan göra så här mot oss.
Polisen har fått in ett tiotal anmälningar om inbrott eller skadegörelse på bilar i Rottne under natten mellan tisdagen och onsdagen.
Det var stökigt i samhället just den natten och flera patruller skickades dit när det gick larm om ett pågående bilinbrott eller försök till bilstöld.
Skoavtryck och blodspår har säkrats och polisutredning pågår. I nuläget gör polisen bedömningen att det inte handlar om en riktad aktion mot flyktingarna utan att det är en tillfällighet att flera av bilarna ägs av irakier.
– Det finns inget rasistiskt i detta. Det var en fest som urartade och vi har fått tag på dem som gjort det. Det har inte hållits några formella förhör ännu men de har erkänt, säger närpolischefen i Rottne Jan Graffman.