Tors, 2010-07-22 07:19

Vad har Carl von Linné, Evert Taube och Greta Garbo gemensamt? Enligt flygbolaget Norwegian är de hjältar och har därför fått plats på varsin flygplansstjärt.
Det norska flygbolaget har vuxit och utökar sin verksamhet i Sverige. Därför har de bestämt sig för att inte bara låta kända norrmän, såsom Henrik Ibsen och Thor Heyerdal, avbildas på flygplanens stjärtfenor. Nu får norrmännen sällskap av tre svenskar - en av dessa är smålänningen Carl von Linné.
- Han var en imponerande botaniker och en stor hjälte. Därför får han äran att avbildas på ett av våra flygplan, säger Åsa Larsson, pressansvarig på Norwegian.
Flygbolagets kriterier för att måla kändisar på flygplanen är att personen ska vara avliden, historiskt känd och viktig för utvecklingen inom sitt verksamhetsområde.
- Förutom att han är känd i Sverige, så är han också omtyckt och känd på flera av våra destinationer, till exempel i Tyskland, säger Åsa Larsson.
Enligt Åsa Larsson planeras det redan för fler svenskar i flottan. Hon avslöjar att Selma Lagerlöf är en het kandidat.
-Vi har en rad olika förslag och måste avvakta tillstånd för flera. Alla vill ju inte delta i kommersiella syften. Men Uppsala universitet gav oss tillåtelse att avbilda Linné, säger hon.