Visa endast rubriker

Bussfickor ska ge bättre trafikmiljö

Många har svurit över den emellanåt kaotiska trafiksituationen på Marketenterivägen inom Handelsplats I 11 i Växjö.
Men nu är en förbättring på väg.
Genom ett avtal med fastighetsägarna ska Växjö kommun bygga två bussfickor på området.

– Vi hoppas att avtalet blir klart inom kort. I så fall kan arbetena med bussfickorna starta under maj, säger Ulf Agermark, Växjös trafikplaneringschef.
Totalt investerar kommunen 600 000 kronor för att bygga de bussfickor som preliminärt kan börja användas i juni.
Dessutom investerar fastighetsägarna 600 000 kronor för att bygga om infarterna till parkeringarna längs Marketenterivägen som många upplever både som trånga och svårmanövrerade.
– Det känns skönt att vi snart har klarat ut detta. Diskussionerna har pågått under åtminstone ett och ett halvt år eftersom vi inte har varit överens om vem som skulle betala vad, säger Ulf Agermark.