Fre, 2009-10-02 13:25

Den 25-årige mannen knivhögg sin sambo i bröstet och ryggen. Sedan satte han sig över kvinnan och ströp henne.
Morgonen efter dramat tog han med parets barn och anmälde sig själv hos polisen i Växjö. Under fredagen åtalades den 25-årige mannen för mordet som inträffade i familjens lägenhet på Västra Järnvägsgatan i Vislanda.
– Motivet var svartsjuka. Mannen misstänkte att sambon träffat en annan man, säger kriminalkommissarie Stefan Karlsson vid Kronobergspolisen och tillägger:
– Under utredningen har det vid förhör med bekanta till den mördade kvinnan och den misstänkte mannen framkommit att han var mycket svartsjuk och hade ett stort kontrollbehov.
Det var vid lunchtid den sjätte augusti som 25-åringen åkte till polisen i Växjö för att berätta om mordet på sin ett år yngre sambo. När polis och ambulanspersonal anlände till lägenheten hittades kvinnan död i sängen.