Tors, 2009-06-25 07:00
Cityväktare, polis och butiksägare samarbetade i går förmiddag så bra att två misstänkta tjuvar och bedragare kunde gripas på bar gärning.
Larmet gick snabbt efter att de båda männen varit inne hos butiksägaren Anette Stigsdotter.
Hon blev lurad på en hundralapp när de båda männen lyckades förvirra henne. Men utanför butiken kom en stund senare två poliser och Anette tänkte att hon skulle varna andra butiksägare. Samtidigt fick en cityväktare tips från andra butiker som haft påhälsning.
Strax före lunch fick en väktare syn på de båda misstänkta bedragarna och kunde då larma polisen som kom och grep dem. Åtminstone en handfull butiker ska ha utsatts men det var i går oklart hur mycket männen lyckats lura till sig. Däremot finns uppgifter om att det kan vara samma gärningsmän som gjort en liknande serie bedrägerier och stölder i Kristianstad.