Visa endast rubriker

Tre greps i Kallinge ? misstänks ha tagit GHB

Drogen GHB har krävt två dödsoffer i Ronneby i år. Men den fortsätter att florera.
I helgen tog polisen tre personer i Kallinge misstänkta för GHB-intag.

Polisen fick ett tips på natten till söndagen att det kunde förekomma GHB på en adress i Kallinge.
På plats bedömdes tre personer kunna vara drogpåverkade. Två kvinnor, 20 och 21 år gamla, och en 20-årig man, togs med till polisstationen. Där fick de lämna urinprov som ska analyseras. Anmälningarna har rubricerats som misstänkt narkotikabrott.
–KC fick in samtal om att det kunde finnas GHB och skickade dit en patrull, säger inre befäl i Karlskrona.
Tidigare i våras fick polisens kommunikationscentral hård kritik för att ha lämnat ett larm om GHB på en fest i Kallinge utan åtgärd. Uppgifterna stannade i Malmö och nådde inte Blekingepolisen förrän senare. Fyra timmar efter det första larmet kallades räddningstjänsten in för att bistå ambulanspersonalen på samma adress. En person avled medan två fick vård på sjukhuset för GHB-förgiftning.
Händelsen ledde till en intern utredning och självkritik hos KC Syd. En ändring gjordes i rutinerna för kommunikation mellan KC Syd och Blekingepolisen.
Uppgifter som lämnas utan åtgärd, ska även lämnas till inre befäl i Karlskrona för eventuell annan bedömning.
Polisen försöker nu att stoppa drogen innan den får större ­ fäste i Blekinge. Två dödsfall har inträffat i Blekinge, båda 2009. Ett i januari i Kallinge, och ett i mars i Ronneby. I västra Götaland där drogen funnits under hela 2000-talet, har ett trettiotal dödsfall rapporterats.
Den svårdoserade och starkt vanebildande drogen GHB är narkotikaklassad. Lösningsmedlet GBL som används inom industrin omvandlas till GHB i kroppen. Men den faller juridiskt sett under en annan lagstiftning. Den är förbjuden utan särskilt tillstånd enligt lagen om hälsofarlig vara.