Lör, 2008-11-15 01:29

Studenterna på Minervavägen vid BTH är utestängda från sitt gemensamma kök. Plötsligt var dörren låst och försedd med en lapp: ”På grund av vandalisering och olämpligt uppträdande har låsen blivit utbytta.”
– Lappen på dörren är den enda förklaringen jag har fått, säger elektroteknikstudenten Marc Caplander.
Han har bott i studentkorridoren på Minervavägen vid BTH i tre år. Eftersom rummen är små har gemensamhetsrummet varit en uppskattad mötesplats för studenterna.
Enligt bovärden Thomas Åberg har det till och från varit högljuda fester där och de som bor i rummen intill har blivit störda. Han säger också att Karlskronahem har tvingats lägga tusentals kronor på att städa köket.
Därför bestämde man förra veckan att studenterna inte längre skulle ha fritt tillträde. Istället skulle den som ville utnyttja rummet till fester eller tv-spelande under kvällstid kvittera ut nyckeln hos en student som tagit på sig ansvaret för nyckeln.
Någon protesterade omedelbart genom att hälla superlim i låskolven. Tilltaget fick värden att byta ut låset och stänga rummet tillfälligt. Kyl och frys flyttades ut i korridoren och studenterna tillagar nu sin mat i de små pentryn som tillhör varje rum.
– Det är ingen permanent lösning. Gemensamhetsutrymmet kommer att öppnas igen, men jag kan inte svara på i vilken utsträckning, säger Thomas Åberg.
Marc Caplander tycker att det är orättvist att han inte får tillgång till köket på grund av att någon annan misskött sig.
Hyresgästföreningens förbundsjurist P-G Nyström är också tveksam till att Karlskronahem begränsar studenternas tillgång till utrymmet.
– Om det står i hyresavtalet att de har tillgång till ett gemensamhetsutrymme så kan värden inte gå in och ändra villkoren. I så fall måste de skriva ett nytt hyresavtal, säger han.
Enligt Johanna Wöldern, en av fyra korridorsansvariga på studentboendet, har många elever blivit störda av att andra hållit till i gemensamhetsutrymmet sent på kvällarna. Samtidigt säger hon att gemenskapen och möjligheten att ha fester och lära känna varandra är en av anledningen till att studenterna väljer att flytta dit.
– Det är en balansgång. Jag tycker att vi borde ha tillgång till det vi betalar för, men jag upplever att bovärden har gjort vad han kan för att få det att fungera, säger hon.