Visa endast rubriker

Statyn firades med stor fest

För 50 år sedan var det stor fest när Axel Olssons skulptur av Karl-Oskar och Kristina invigdes.
En skulptur som har blivit ett vida känt land- och varumärke för Karlshamn.

Mellan åren 1840 och 1930 utvandrade 1,2 miljoner svenskar till Amerika med målet att få ett bättre och lyckligare liv. Två av dem var Karl-Oskar och Kristina som i april 1850 lämnade Karlshamn med briggen Charlotta av Carlshamn. En resa som tog tio veckor för de 78 resenärerna och de 15 besättningsmännen.
Deras utvandring har blivit ett viktigt varumärke för Karlshamn och 1959 bekostade lokala företagare 85 000 kronor till statyn "utvandrare" av Axel Olsson.
Vid invigningen var det stor fest och i söndags var det dags för ett jubileum med mängder av högtidstal och aktiviteter i Näsviken. Det blev en ny fest med mycket glädje. En del av denna glädje bestod i att kommunalråd Sven-Åke Svensson förutom sitt tal även planterade ett astrakanträd. Äppelsorten var Kristinas favorit.
- Det känns härligt. Det är bra väder, mycket folk och härliga tal, säger Bertil Geneback som är ordförande i Vasa Orden av Amerika och logen Utvandrarna som är med och arrangerar festen till minne av alla de svenskar som lämnat landet för Amerika.