Visa endast rubriker

Spottloskan mot polis kostar honom 5000 kr

En snart 50-årig man, hemmahörande i Olofströms kommun, har dömts till skyddstillsyn och 100 dagsböter efter att han spottat på en polis.
Spottandet skedde i samband med att han greps för fylleri hösten 2007.

Vid rättegången kunde mannen varken erkänna eller förneka det som lades honom last eftersom han, enligt egna ord, inte mindes något av händelsen på grund av kraftig berusning.
Men rätten lutar sig i domen mot de två polisernas uppgifter. De påstår att mannen spottade på en av dem.
En del av saliven hamnade i polismannens ansikte och samtidigt uttalade den gripne att han hade hepatit C, en sjukdom som drabbar levern och som anses mycket allvarlig.
Polismannen poängterade för rätten att det därefter följde en jobbig sexmånadersperiod innan analysbeskedet kunde slå fast att han inte hade smittats.
”Som polis ska man inte behöva tåla att bli spottad på”, sa han vid rättegången.
Förutom detta ofredande döms mannen för våldsamt motstånd samt för ett flertal fall av olovlig körning, rattfylleri och narkotikabrott.
Åklagaren krävde fyra månaders fängelse men enligt rätten finns det personliga skäl att gå mildare fram.
De konstaterar att mannen numera lever ett annat och nyktrare liv. Därför stannar de i påföljden vid skyddstillsyn i kombination med 100 dagsböter. Han ska dessutom betala 5 000 kronor i skadestånd till polismannen som han spottade på. Plus att han ska betala tillbaka drygt 5 100 kronor av rättegångskostnaderna till staten.