Visa endast rubriker

Simon Larsson tar över Läkarhuset i Karlshamn

Läkarhuset i Karlshamn har fått en ny ägare.
Det är Olofströmsläkaren Simon Larsson och hans bolag som tar över.
– Vi vill anställa fler läkare och utvidga verksamheten, säger han.

Simon Larsson Hälsovård AB driver en sedan många år en läkarmottagning i Olofström och har nyligen också öppnat en filial i Näsum. I fredags köpte han Läkarhuset i Karlshamn.
Läkarhuset, som har cirka 3 000 patienter, grundades 1994 av läkaren Paul Ekelund. Men han närmar sig nu 68 år och även om han inte tänker gå i pension ännu på några år, är han inte beredd att själv driva företaget.
Både han och hans läkarkollega Ingolf Carlsson kommer att jobba kvar på mottagningen och hoppas även få behålla sina patienter.
Men samtidigt som ägarbytet blev klart skickade landstinget ut ett brev till Läkarhusets patienter och erbjöd dem att lista sig på en annan vårdcentral. Detta eftersom Läkarhuset ännu inte har ansökt om ingå i det nya systemet, Hälsoval Blekinge.
– Sedan dess har vi blivit nerringda av patienter som är oroliga och undrar om de måste byta till en annan vårdcentral, säger Paul Ekelund.
Men så är det inte, försäkrar både den gamla och nya ägaren.
– Alla patienter får fortsätta att komma precis som vanligt och till samma kostnad som vanligt, säger Simon Larsson.