Tis, 2010-02-23 08:00

84-åriga Eva Johansson sökte vård för sin ömmande häl hos distriktssköteskor och två läkare.
Men behandlingen dröjde och hon sökte själv till en specialist.
Det gick så långt att hon tvingades amputera ett ben.
Nu anmäler hon två av de läkare hon hade kontakt med. Och hon tänker inte längre söka vård hos den läkare hon gått till under 25 år.
Eva Johansson upplevde att vare sig hennes läkare eller personalen på vårdcentralen lyssnade på henne.
När hon till slut träffade specialisten fick hon först besked om att det fanns hopp om att hon skulle bli bra i hälen igen. Men efter en lång väntetid föll domen. Hon var tvungen att amputera benet.
– Jag förstod att det hade gått för långt. Men det var ett svårt beslut att fatta. Det började med hälsporre och slutade med ett amputerat ben, säger hon.
Under sjukdomen har hon haft otroligt ont, gått på morfin och mått psykiskt mycket dåligt.
– Jag var helt apatisk och åt inte. Jag sa bara bort med maten, säger hon.
Efter sjukhusvistelsen och amputation ska hon snart åka hem igen. Men Eva Johansson är orolig för hur hon ska kunna klara sig i det egna hemmet.
– Medan jag har varit på lasarettet har jag ju fått vård och hjälp. Jag skulle aldrig ha klarat den här händelsen utan hjälpen från sjukvårdspersonalen i Karlshamn, säger hon.