Visa endast rubriker

Ringamålaborna bäst på att rösta i kyrkovalet

När det är dags för kyrkoval den 20 september är det få församlingsbor som väljer att rösta. Bäst i Karlshamns kommun är Ringamålaborna.
De är nästan tre gånger så flitiga på att rösta som i grannförsamlingen Asarum.

I Ringamåla församling finns det endast omkring 520 församlingsbor. Det är en väldigt liten församling. Kyrkorådet ordförande, Lennart Olofsson, ser ett samband mellan storlek och engagemang:
– Folk känner en större samhörighet, säger han.
Trots att Ringamålaborna är så flitiga röstare är det endast 26 procent av dem som röstade i förra kyrkovalet, 2005. Men det kan jämföras med de nio procent som röstade i Asarums församling. Motsvarande siffra på stiftsnivå, i Lunds stift, är elva procent.
För Lennart Olofsson är det viktigt att Ringamåla församling får förbli en självständig församling. Annars befarar han ett minskat engagemang från församlingsbornas sida.