Visa endast rubriker

Rattfull 54-åring skyldig till vansinnesfärd

Enligt åklagaren lekte den 54-årige Olofströmaren med andra människors liv när han, i berusat tillstånd, gjorde sig skyldig till en vansinnesfärd i bil mellan Olofström och Kristianstad.
Bland annat var ett flertal frontalkollisioner nära att inträffa.

Mannen greps av polisen i Kristianstad onsdagen den 21 oktober och han har suttit anhållen och häktad sedan dess. I fredags hölls rättegången och tingsrätten i Kristianstad kunde då slå fast att han gjort sig skyldig till såväl grovt rattfylleri som grov vårdslöshet i trafik.
Innan rätten fastställer straffet ska han, berättar Kristianstadsbladet som bevakade rättegången, genomgå en rättspsykiatrisk undersökning. En sådan tar fyra till sex veckor och under tiden ska Olofströmaren vara kvar i häktet.
Själv säger mannen att han inget minns av vansinnesfärden från Olofström till Kristianstad för en dryg månad sedan. Men han påstår att han vid kände sig förföljd och att han mådde illa och att han inte hade fått den vård som han hade sökt.
Vid rättegången vittnade andra bilförare, torgbesökare, poliser och väktare som alla kunde berätta om olika och otäcka episoder av 54-åringens bilfärd.
Bland annat berättar tidningen att ett vittne hade spelat in en kortare filmsekvens av vansinnesfärden på torget med hjälp av sin mobiltelefon. Rätten tittade på filmen flera gånger och den visar hur mannens lilla vita bil for fram och tillbaka samt hur däcken skrek och motorn rusade.
Torgbesökare i Kristianstad fick kasta sig åt sidan för att inte bli påkörda. En pappa vittnade om hur han fick rycka undan sin barnvagn med dottern i sista stund.
En väktare som försökte stoppa mannens framfart med bilen hävdar bestämt att föraren avsiktligen styrde mot människorna.
Och i höjd med Arkelstorp tvingades ett flertal bilförare väja för att undvika att frontalkollidera med mannen. De uppger alla att bilen kom emot dem i hög fart och att föraren hade stirrande ögon.
En ung kvinna berättade för rätten att hon trängdes ner i diket där hon i 90 kilometer lyckades hålla kvar bilen och sedan svänga upp på vägen igen. En annan kvinna fick tvärnita för att undvika en krock.
En tredje förare lyckades undvika en krock med en halvmeters marginal genom att svänga in på en uppfart. Då hade han precis varit och hämtat sin son på skolan i Arkelstorp.