Lör, 2009-10-10 07:00
Den 19-årige man som misstänks för att ha rånat Statoilmacken i Karlshamn, åtalas nu.
Själv hävdar han att han tvingades att utföra rånet för att betala en knarkskuld.
I polisförhör berättar den 19-årige Karlshamnsbon att han kom i bråk ett gäng killar som han var skyldig pengar för narkotika. När 19-åringen inte kunde betala förklarade killarna att han istället måste råna en butik åt dem.
Valet föll på Statoil vid Janneberg i Karlshamn. 19-åringen berättar att han fick en pistol av killarna och att han därefter blev tillsagd att råna macken.
Han väntade tills kassörskan var ensam i butiken innan han gick in. Han riktade pistolen mot henne och krävde att hon skulle ge honom pengar. Kassörskan svarade att det inte fanns några pengar och visade upp den tomma kassalådan. I stället tvingade 19-åringen till sig 17 paket cigaretter.
Under ett par dagar fortsatte de fyra killarna att förfölja honom och försöka att förmå honom att utföra ytterligare rån. De hela upphörde först när polisen grep 19-åringen den 9 september, två dagar efter Statoilrånet.