Visa endast rubriker

Polis utsatt för stråle från laserpekare

En civilklädd polisman utsattes för strålning av en laserpekare vid en patrullering på Österslättskolans område i onsdags kväll. Han tvingades uppsöka sjukhuset på grund av sveda i ögat.
Patrullen hittade två laserpekare på skolgården, men gärningsmännen var försvunna.

En polisanmälan om misshandel är upprättad efter den laserattack som polismannen utsattes för.
– Det är allvarligt, säger Mattias Lundgren, inte befäl, Blekingepolisen.
Det var strax efter åtta i onsdags kväll som en civil polisbil patrullerade på Österslättskolans område. Då utsattes plötsligt patrullen för en bestrålning av en laserpekare. Någon form av grön laserstråle riktades mot polisbilen och en av polismännen träffades av strålen i ögat.
– Han fick någon form av sveda och irritation i ögat, säger Mattias Lundgren.
Det finns laserpekare som kan ge väldigt svåra ögonskador. Strålsäkerhetsmyndigheten varnar för att använda sådana. Dessutom krävs det tillstånd för dem som köper sådana laserpekare.
– Det finns laserpekare som kan orsaka ordentliga skador och som kan göra dig funktionellt blind. Då kan du exempelvis inte läsa längre, säger Martin Lindgren, utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten.