Fre, 2009-08-28 07:00

Natten till i går satte någon eld på en del av den gamla prästgårdsladan i Asarum.
– Det kunde gått riktigt illa. Vi har haft flera inbrott och mycket skadegörelse där och gjort flera polisanmälningar, säger parkchef Marie-Louise Svensson Wickström.
Hon är rejält bekymrad över situationen och vädjar nu till allmänheten att hålla ögonen öppna. Den som ser något konstigt eller har tips som kan ringa in de skyldiga, uppmanas kontakta parkenheten eller polisen.
– Det är mycket obehagligt och kostar förstås både pengar och arbetstid. Vid ett tillfälle bröt de upp ett elskåp, en annan gång välte de ned stora stenblock. Det är troligen busstreck och ungdomarna förstår nog inte riktigt hur illa det kan gå.
När BLT i går besökte ladan, hade arbetsledaren Lennart Nilsson och hans personal redan hunnit städa upp och laga en del av det ungdomarna ställt till med. Men den uppbrutna dörren och sotsvarta rester efter branden samt en totalförstörd innervägg vittnar om vandalernas framfart.
– Det är ju så meningslöst, här finns inget att ta. Vi har säkert gjort fem polisanmälningar bara i sommar, berättar Lennart Nilsson.
I ladan förvarar parkenheten en del arbetsmaskiner, reservdelar och material till lekplatser samt vinterförvarar parksoffor. Personalen har också lunchrum i en del av ladan som ligger en bit från den gamla flygfältet i Asarum.
Lennart Nilsson uppmanar alla Asarumsbor som har vägarna förbi sena kvällar att vara lite extra observanta. Många promenerar med sina hundar i området men insynen är begränsad och eventuella tjuvar och gärningsmän kan alltså jobba relativt ostört.
Den gamla prästgårdsladan har lagats provisoriskt så många gånger att den nu nästan liknar ett lapptäcke.
– Nu måste vi nog göra något rejält åt det och de pengarna skulle ju behövas bättre till annat, säger Lennart Nilsson.
I samma område ligger klubblokaler tillhörande Karlshamns Hundungdom och idrottsföreningen Carlshamn Oakleaves. Bägge har drabbats av inbrott och skadegörelse i sommar. Också i de fallen misstänker man att det är ungdomsgäng som ligger bakom.