Visa endast rubriker

På äventyr i komocke-Mekka

Det låter som något MacGyver skulle hitta på; att spela golf med hjälp av en handboll och en träsko. Egentligen är det precis så bonnagolf går till. Nu testar BLT Nederländernas inofficiella nationalsport.

Tvåhundra meter kantade med elstängsel och fästingfyllda buskar. Utmaningen ter sig omöjlig. Tur då att utsänd reporter guidas och instrueras av mannen som tog Boerengolf, bonnagolf, till Sverige. Per-Olof Karlsson i Hallandsboda tar täten.
Smock! låter det. Eller snarare pfft.
- Jag lyckades inte så bra, säger Per-Olof Karlsson efter att utslaget hamnat intill en stenmur.
Dessutom bakom taggtråd, men bollen får inte röras. Här ligger man som man bäddat. Spelar som man hamnat, alltså. Själva övningen är snarlik vanlig golf; slå bollen i hålet på så få slag som möjligt. Tillkommer gör vildsvinsbökade gropar och nybetad mark. En och annan koblaja avslöjar vilka som håller banan i speldugligt skick.
- Om gästerna inte är rädda för golf så säger jag att det går kor här, säger Pelle Karlsson klurigt.
Själv är testpatrullen mer nervös för spelet än eventuella kreatur på banan. Med en kort stubin som främsta handikapp kan dagen bli lite hur som helst.
Spelmässigt blir den det också. Man blir inte expert på en kvart. Humöret hålls ändå uppe. Att slå in en handboll bakom ett elstängsel är, när allt kommer omkring, inte världens undergång.