Lör, 2009-11-28 08:00

Nu blir det inga fler julgranar på Nya torget. När även ersättningsgranen sågades ned fick kommunen nog.
Tidigare i veckan sågades den praktgran parkchef Per Jönsson haft på tillväxt under flera år ned. En fin, om än inte lika grann gran, kom upp dagen efter. Men nu har även den slutat sina dagar i förtid som flis.
– Vi gör vad vi kan med våra begränsade resurser för att Olofströmarna ska känna sig stolta över att det är fint här. De som har gjort det här fördärvar för alla Olofströmare, säger Per Jönsson.
Båda granarna har varit klädda med armeringsjärn drygt tre meter upp, för att förhindra sabotage. Men det har inte räddat dem. Någon har klättrat upp, stått på grenarna och sågat av granarna ovanför armeringsjärnen.
– De har fått jobba bra för att såga av granarna med såg. Det de har gjort är jättefarligt, granen hade kunnat välta på dem.
Enligt vad ett vittne har berättat för Per Jönsson stod granen fortfarande upp klockan 5 på fredagsmorgonen. Två timmar senare passerade parkchefen själv och då var granen nedsågad.
– Jag hoppas att någon har sett något och kan tipsa polisen om det, säger Per Jönsson.