Visa endast rubriker

Moderaterna vill värva Fries

Björn Fries fick nyligen nobben av Socialdemokraternas valberedning. Då öppnas en dörr från oväntat håll. Jan Lennartsson, ledamot i kommunstyrelsen och vice gruppledare för moderaterna hälsar honom välkommen till sitt parti.

Men Fries tackar nej.

– Lustigt att socialdemokraterna inte verkar vilja ta tillvara Björns förmåga. När han var kommunalråd i Karlskrona minns jag honom som en pragmatisk och duktig politiker, säger Jan Lennartsson i ett pressmeddelande.

– Vi har ju faktiskt intagit positionen som det nya arbetarpartiet så det borde inte vara så svårt för Björn att byta sida om inte partikamraterna förstår att ta tillvara på en bra resurs.

Jan Lennartsson kan inte erbjuda någon riksdagsplats – moderaterna har redan spikat sin lista – men menar att det vore fullt rimligt med ett tungt uppdrag i kommunen om Alliansen vinner valet i Karlskrona.

– Björn har ett stort kunnande inom sociala frågor, och sedan har han betytt mycket för Världsarvet. I somras när vi invigde Besökscentrum i tyska kyrkan fick han dessutom Karlskrona Kommuns världsarvsstipedium, att han skulle vara för okänd och bortglömd verkar ju bisarrt. Jag är övertygad att Björn skulle kunna göra ett bra arbete i vårt parti.

Björn Fries själv säger att han är glad över de vänliga orden, men att något partibyte inte är aktuellt.

– Vi har så olika grundläggande värderingar, så jag har sagt tack men nej tack. Samtidigt vill jag understryka att jag tror att politiken skulle må bättre många gånger om man sökte samförstånd i olika frågor och inte bara tyckte att "mitt parti vet bäst" hela tiden, säger han.