Ons, 2009-03-25 04:00

IF Metalls vice ordförande Anders Ferbe riktade våldsam kritik mot den styrande alliansregeringen när han gästade avdelning 46 årsmöte i Folkets Hus i går kväll.
– Deras politik leder rakt ut i arbetslöshet, slog han bland annat fast.
Anders Ferbe beskrev det som att den svenska arbetsmarknaden står och rister och att det väntar varsel och arbetslöshet runt var och varannan knut.
– Det här är värre än 90-talskrisen. Och det är precis lika hemskt i hela landet.
Han berättade att det lagts 100 000 varsel i landet det senaste halvåret. Drygt hälften av dessa finns i industrin och han befarar att var fjärde IF Metallmedlem är arbetslös till sommaren.
– Det finns de som påstår att orsaken är våra krav på höga löneökningar. Men inget kan vara mer felaktigt.
– Marknaden är genomrutten och det är direktörerna som bär ansvaret för det med kortsiktiga vinstintressen och spekulationer för ögonen, och gärna spekulationer med andras pengar.
Han beskrev hur direktörerna glider iväg med fallskärmar och fullkomligt orimliga bonussystem. I sitt tal uppmärksammade han även att de fackliga organisationernas representanter nu har dragits in i härvan.
– Det ser inte bra ut. Men vi vill gärna avvakta utredningen kring LO-ordförandens inblandning.
–?Vi vill helt enkelt veta vad som hänt innan vi dömer, poängterade Anders Ferbe.
Han beklagade att alliansregeringen passivt sett krisen komma. Samt att regeringen sagt nej till alla åtgärder i form av bland annat förbättrad A-kassa och stödprogram som fackföreningarna fört fram.
– Deras politik skapar också klyftor i samhället. Det är oerhört allvarligt och det finns stunder då jag misstänker att detta sker med avsikt.
– De tror att en försvagad fackföreningsrörelse ska hjälpa dem i valet 2010.
Anders Ferbe avslutade med att uppmana mötesdeltagarna från Sölvesborg, Olofström och Karlshamn att arrangera så stora första majtåg som möjligt.
Det blir en protest mot regeringen och dess politik, var hans budskap.