Visa endast rubriker

Killarnas fotbollsturnering stoppades av rektorn

Idrottshallen i Karlskrona var bokad och 18 fotbollslag anmälda. Gymnasieeleverna hade i två månader jobbat med projektarbetet. Men dagen innan turneringen stoppade rektorn planerna.

De fem killarna på barn- och fritidsprogrammet på Törnströmska gymnasiet i Karlskrona ville arrangera en fotbollsturnering, som ett projektarbete på skolan.
För två månader sedan drog de igång. Killarna bokade idrottshallen, jagade sponsorer, bjöd in lag och satte upp lappar på pelare och anslagstavlor på skolan.
Tanken var att turneringen med femmannalag skulle ha spelats i går. Totalt var 18 lag anmälda och cirka 100 gymnasieelever såg framför sig en heldag med fotboll i idrottshallen.
– Responsen var positiv från lärare och elever, säger Alexander Karlsson, en av arrangörerna.
Men killarna missade att informera skolledningen om fotbollsturneringen. Följden blev att Håkan Petersson, rektor för Törnströmska, stoppade hela fotbollsturneringen bara dagen innan eleverna skulle spela boll.
Beskedet de fick från rektorn var att turneringen skulle störa skolverksamheten för mycket.
– Det står ingenstans i projektbeskrivningen att vi var tvungna att informera skolledningen, säger Alexander Karlsson, och påpekar att rektorn ändå var positiv till deras arbete.
Håkan Petersson går dagligen genom Törnströmska gymnasiet, men några lappar på skolan om en fotbollsturnering har han inte läst.
– Det finns andra kanaler att kommunicera på. Mitt ansvar är att garantera alla elever undervisningstid. Jag kunde inte med så kort varsel säga att de skulle köra, säger han.