Fre, 2009-11-27 08:00

Tusse och Linnea är den självklara medelpunkten på äldreboendet, både för de gamla, deras anhöriga och för personalen.
De tre månader gamla kattungarna skänker glädje och har fått de gamla att leva upp.
– Titta på den, är den inte underbar!
Gunni Forssell, som bor på demensavdelningen Gullvivan, ler med hela ansiktet när hon ser Tusse leka vid hennes fötter.
Det är hennes dotter, Yvonne Forssell, som har skänkt de två små kattsyskonen till Gullvivan och grannavdelningen Linnean.
– De betyder jättemycket för de äldre. Om någon är lite ledsen är det bara att hämta en av katterna i knäet så skiner de upp igen, säger Yvonne.
Men ett tag såg det ut som katterna skulle vara tvungna att flytta ut från avdelningen då det visade sig att en i personalen var allergisk. Men efter protester från både personal och anhöriga hittade enhetschefen en lösning och såg till att personalen fick byta arbetsplats i stället.