Lör, 2010-07-10 07:00
Utan färdtjänst kommer inte Irene Berglund till sitt arbete.
– Jag sitter ofta här i köket och gråter eftersom jag känner mig så isolerad, säger hon.
Efter att tidigare ha haft färdtjänst har hon i år fått avslag. Trots flera läkarintyg.
Avslaget motiveras med följande ord i ett brev från Blekingetrafiken: Tillstånd ska inte beviljas på grund av avsaknad av kollektivtrafik i närheten av sökandes arbetsplats.
– Betyder det att jag ska säga upp mig från jobbet eller ska jag flytta och bosätta mig bredvid arbetsplatsen, undrar Irene Berglund uppgivet.
Sedan många år lider hon av svår diabetes och lika svår värk i rygg och ben.
Hon har ett halvtidsjobb på Samhall i utkanten av Ronneby. Sakta och försiktigt kan hon ta sig till busshållplatsen 300 meter från bostaden.
Bussen tar henne till Maxi, där hon kliver av för att gå till arbetet en kilometer längre bort. De gånger hon klarat det har det tagit henne en timme.
– Väl framme svimmar jag ofta av ansträngingen, säger Irene Berglund.
Ilone Nilsson är färdtjänsthandläggare vid Blekingetrafiken.
– Kan man gå 200-300 meter får man inte färdtjänst.
Men sträckan är mer än tre gånger så lång?
– Om det saknas allmänna kommunikationer är inte det ett skäl till att få färdtjänst. Då skulle ju vem som helst som bor långt ute på landet kunna kräva det.
Reglerna för färdtjänst har skärpts de senaste åren i samma takt som kollektivtrafiken i Blekinge har handikappanpassats.