Visa endast rubriker

Hoppas på mer Volvofolk i vår

IF Metalls klubbordförande Miroslav Milurovic har sin uppfattning klar. Till våren behöver Volvo PV mer folk.

I vår ska nio modeller vara igång i produktionen på Volvo PV.
– Min bedömning är att vi ligger precis på gränsen redan i dag. Vi ska installera ny utrustning nu. I februari-mars ska vi börja köra och det har vi inte folk att bemanna med i dag.
Volvos försäljningssiffror för personbilar har fortsatt att öka. I november såldes 14 569 bilar i Europa, en ökning med 23 procent jämfört med november förra året.
Efter nio månader tar krisavtalet på Volvo Personvagnar slut vid årsskiftet. Med facit i hand var avtalet helt rätt väg att gå framhåller Miroslav Milurovic.
– Det var bara synd att vi inte kunde göra det tidigare. Då hade vi haft fler duktiga medarbetare kvar och stått ännu bättre rustade nu.
Fords arbete med att sälja Volvo PV går vidare. För närvarande ligger kinesiska Geely bäst till.
– Vårt jobb, från fackets sida, är att säkerställa produktionen i Sverige, säger Miroslav Milurovic.