Visa endast rubriker

Hela bruket utrymt efter brand

En brand utbröt i en ventilationsanläggning i samband med det pågående underhållsarbetet vid Södra Cell i Mörrum strax innan klockan tio i går. Åtta rökskadade personer fick uppsöka sjukhus för kontroll.
Dessutom fick samtliga arbetare lämna anläggningen under branden.

Det myllrade av arbetare vid brukets parkering under en knapp timmes. Där var Södra Cells egna anställda tillsammans med underentreprenörer, cirka 700 personer, som alla fick utrymma fabriken. Under tiden bekämpade räddningstjänsten Blekinge Väst branden med heltids- och deltidsstyrkan från Karlshamn, totalt 14 man. Vid 13-tiden kunde brandmännen lämna Södra Cell.
– Det brann på taket och våningen under på en ventilationsanläggning. Det var därför det var en stor rökutveckling både på taket och i våningen under, säger Mats Berglund, räddningschef.
Först hade personal från bruket börjat bekämpa branden och det var bland dessa personer de rökskadade fanns. De fick hjälp av företagshälsovården och uppsökte därefter Blekingesjukhuset för kontroll. Först var det fem anställda som sökte vård och därefter tillkom ytterligare tre personer som hade besvär av röken från branden. Det konstaterade Elna Håkansson, informationsansvarig efter branden vid Södra Cell.
– De träffade först företagshälsovården och tog sig därefter till sjukhuset på egen hand.