Tors, 2009-12-17 08:00
Erik Fredenberg, före detta Karlshamnsbo, lägger i dagarna fram en avhandling som på sikt kan komma att rädda liv.
Hans forskning handlar om att förbättra bildkvaliteten så att man vid mammografiröntgen lättare än i dag kan urskilja cancertumörer.
Doktorsavhandlingen i medicinsk bildfysik läggs fram vid Kungliga Tekniska Högskolan. Det är en glad och lättad Erik som BLT når på telefon några dagar före disputationen. Den här hösten har varit intensiv och inneburit mängder av arbete med att få avhandlingen klar. Men snart väntar pappaledighet med sonen som föddes för åtta månader sedan.
Erik Fredenbergs forskning kan komma att få stor betydelse inom cancervården. Han har testat fram en teknik som gör det enklare att se skillnad på olika vävnadstyper och därmed också tumörer. Än så länge har tekniken bara testats i labbet och inte på riktiga människor. Men Erik är optimistisk inför utsikterna att forskningsresultaten ska gå att tillämpa.