Visa endast rubriker

Han är länsbäst på nutidsorientering

Josip Ladan var bäste Blekingebo i årets upplaga av Dagens Nyheters anrika nutidsorientering.
Nu väntar resa till Stockholm och personliga möten med drottning Silvia, ministrar och Nobelpristagare.

Han trodde inte att det var sant när hans lärare avslöjade att han klarat 29 av 30 frågor och därmed var bäst i Blekinge.
–Seriöst? Du driver med mig! Det är ett skämt, utbrast han.
Men det var i allra högsta grad allvar. Hans imponerande resultat tar honom till huvudstaden där han ska få vara med om Nobelprisutdelningen, träffa drottningen och uppleva en rad andra spännande saker.
Han tror att hans allmänbildning bottnar i att han är en bokslukare av rang och läser både fack- och skönlitteratur. Dessutom konsumerar han dagligen Sölvesborgs-Tidningen och flera andra publikationer.
Favoritämnet är historia, men i framtiden funderar han på att bli språkvetare på något av landets högre lärosäten.
Först väntar dock resan till Stockholm.