Visa endast rubriker

Högerextrema dömda för klotter

?De två männen klottrade högerextrema budskap på flera platser. Men de ertappades av en polis. Och dömdes i går till böter och skadestånd.
Natten mellan den 4 och 5 maj gav sig de två männen, 27 och 22 år, ut på promenad på Trossö. Men de hade inte räknat med att en ledig polis skulle se vad de hade för sig.
Bland annat utsattes Törnströmska gymnasiet för skadegörelse i form av sprayad text med olika nazistiska slagord. Det såg polismannen, men det var bara en av flera platser på Trossö som fick högerextremt klotter samma natt.
Till en början erkände de misstänkta skadegörelsen. Men i de slutgiltiga förhören som polisen hållit med dem valde 27-åringen att ta tillbaka sitt erkännande. 22-åringen stod dock fast vid sin inblandning.
– Det var bara en dum grej. Det ser ju inte ens bra ut, sa han i ett förhör.
I går kom domen mot männen. Tingsrätten fann dem skyldiga till skadegörelse i flera fall. De dömdes till 4 000 kronor vardera i böter och de ska dela på skadeståndet på 13 000 kronor.