Visa endast rubriker

Häftigast vinner i rullatortävling

Nu ska det avgöras. Vem har Karlshamns häftigaste rullator?
Omsorgsförvaltningen ordnar på lördag en unik tävling och hoppas att torget ska fyllas av fantasifullt utsmyckade rullatorer.

Kvinnan bakom idén är Marita Gill, till vardags anhörigkonsulent och ansvarig för frivilligverksamheten för äldre i kommunen.
Hon fick idén i somras när hon var på besök i Köpenhamn.
– Jag fick syn på två damer som hade dekorerat sina rullatorer så fint. Och då tänkte jag att det skulle jag vilja se mer av.
Hon har ingen aning om det finns några tävlingssugna rullatoranvändare, men tycker att det är dags att slå ett rejält slag för ett hjälpmedel som innebär frihet och rörlighet för många.
– Någon har kallat den för världens smartaste hjälpmedel och det håller jag verkligen med om. Man tar sig fram på egen hand och blir inte så beroende av andra. Det är en trygghet för många. Det ser jag inte minst på våra träffpunkter.

Är Karlshamn rent

av först med att arrangera en sådan här rullatortävling?

– Det vet jag inte. Jag har i alla fall inte hört talas om någon annan tävling.
Äran, ett tjusigt diplom och ett hemligt pris väntar den som ror hem segern. Den som vill delta ska ta sig till kommuntältet som kommer att finnas på torget på lördag.