Visa endast rubriker

Guldgrävarens företag finns i dag i tre länder

Kontinuiteten är en del av Gapros succé.
Företaget har funnits länge. Många anställda på företaget likaså.

Allt började 1902. När han kom tillbaka från guldfälten i Amerika, byggde smålänningen Alfred Geijer ett sågverk i Ronneby. Hans son började 1964 med listtillverkningen när han grundade GA-List tillsammans med en kompanjon. Efter exakt 100 år som familjeföretag köpte Södra Skogsägarna företaget som heter Gapro sedan år 2000.

I dag består företaget av 14 anläggningar i tre länder. I Ronneby tillverkar Gapro lister. I Kallinge produceras golv och panel samt fingerskarv för list. Fingerskarvning innebär att ett sicksack-liknande mönster fräses ut ur träet så att träbitarna kan fogas osynligt ihop.

Just till sorteringen av fingerskarvar har Gapro skaffat en ny kamerautrustning som hittar fel i träet. Detta innebar att företaget kunde ta hem produktion från Estland och Lettland och nyanställa.

– Det är ganska många ungdomar som har fått jobb, säger Sigurd “Sigge” Andersson, teknisk chef. Den unga generationen har lättare för att ta till sig den nya tekniken.

– Det är viktigt att tro på sin verksamhet och investera i framtiden, säger han.

Ekonomichefen Christer Abrahamsson betonar vikten av företagets mycket låga personalomsättning.

Sigge Andersson och Christer Abrahamsson poängterar att det inte räcker med att kunna hyvla lister, det måste även bli rätt sort och den måste komma fram till kunden. Gapro håller koll på marknadens önskemål och företaget levererar varorna snabbt.

Gapro samarbetar gärna med lokala företag och kommunen.

– Vi är väldigt nöjda med kommunens företagsklimat. Det är lätt att komma fram till politikerna och tjänstemännen och ställer man en fråga får man ett svar, säger Sigge Andersson.