Visa endast rubriker

Gemensam satsning tryggar framtiden

Måleriutbildningen riskerade att läggas ner och branschen att stå utan kompetent arbetskraft.
Den negativa trenden vändes till något väldigt positivt för alla. Främst eleverna som är bättre rustade för verkliga arbetslivet.

För två år sedan startade skolan och sju företag i måleribranschen ett unikt samarbete där eleverna har närmare kontakt med verkligheten och sina fadderföretag. En stor förändring är att eleverna redan första sommaren har ett garanterat sommarjobb. Jobben de får är en uppfräschning av fastigheter som ägs av Karlshamnsbostäder där eleverna jobbar tre och tre med en handledare.
- Karlshamnsbostäder betalar självkostnadspris och eleverna är anställda av måleribolaget. Något vinstintresse finns inte, säger målarmästare Hans-Åke Wennerstrand.
Han ser bara vinnare i samarbetet. Skolan klarar sig bra i konkurrensen mot andra skolor och för företagens del har de större möjlighet att hitta kvalificerade målare. Men eleverna är de stora vinnarna.
På jobbet suger de i sig kunskap, men också allt vad det innebär med arbetstider, ansvar och lön. Det som görs i skolan är mer begränsat och inte alls så varierad som en målares vardag.
- Skolan väcker en nyfikenhet. På jobbet utbildas de, säger handledare Jörgen Färm.